WhatsApp İletişim

NP 10 - ENDONEZYA

2.60 $

  • 210 Kg Fıçı
Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası :  26027-38-3
Suda Çözünürlük:  Çözünür (; kerosen içinde çözünmez, metanol içinde çözünür ksilen)
Ph:  6.3 (10% çöz.)
Vİskozite (EBM):  C 25 240
Flash noktası:  94 0C
Moleküler formül:  C9H19C6H4 (OCH2CH2) NOH
Erime noktası:  1 0C
Özgül ağırlık:  1.06

Özellikler

 
Açıklama

NP 10 (NONYLPHENOL)

Genel Bilgi:

 

Nonilfenoller, alkilfenoller kimyasal sınıfındaki bileşiklerdir.

NP'lerin yapısı değişiklik gösterebilir. Nonil grubu fenol halkasına çeşitli konumlarda, sıklıklada  4 yada 2 pozisyonunda bağlanabilir; dallanmış yada  doğrusal olabilir. Dallanmış nonilfenol, 4-nonilfenol, en sık  olarak üretilen ve pazarlanan nonilfenoldür. Saf haldeki NP10’lar renksiz olmasına rağmen, nonilfenol izomerlerinin karışımı açık sarı renkli birsıvıdır. Nonilfenoller suda orta seviyede çözünür, fakat  alkolde çözünürler.

Nonilfenol, alkilfenol etoksilatlar adı verilen ticari deterjanların metabolitleri olan nonilfenol etoksilatların çevresel bozunmasından meydana gelmektedir. Nonil fenol etoksilatlar berrak açık turuncu renkli sıvılardır.

Nonilfenol etoksilatlar su içinde iyonik değildir, yükleri yoktur. Bu özelliklerinden ötürü de deterjan, temizleyici, emülsiyonlaştırıcı ve diğer çeşitli ürün sentezlerinde kullanılırlar. Amfipatiktirler, (hem hidrofilik hem de hidrofobik özelliklere sahiptirler) bu da yağ ve gres gibi polar olmayan maddeleri sararak sudan izole etmelerini sağlarlar.

Antioksidanlar, yağlama yağı katkıları, çamaşır ve bulaşık deterjanları, emülgatörler ve çözünürleştiriciler imalatında katkı maddesi olarak kullanılırlar.

NP 10 ayrıca;  deterjanlar, boyalar, pestisitler, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan ticari olarak önemli noniyonik sürfakatan olan alkilfenol etoksilatlar ve nonilfenol etoksilatların da öncüleridir.

Nonilfenol, ortamdaki fazlalığı ve östrojen benzeri aktivite ile hareket etme özelliği sebebiyle endokrin sistem bozucu ve ksenoöstrojen olarak hareket ettiği gözlemlenmiştir. Östrojenisite ve biyodegradasyon büyük ölçüde nonil yan zincirin dallanmasına bağlıdır.

Tarımsal alanında ise, yapıştırıcı üretimisırasında , yüzey gerilimi azaltığı ve iyi bir ıslatıcı görevi yaptığı için kolofon reçine ile birlikte kullanılmaktadır.


 

 

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla