WhatsApp İletişim

POTASYUM NİTRAT - İSRAİL

1.60 $

  • 25 Kg Torba
Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası:  7757-79-1
PubChem:  24434
ChemSpider:  22843
UNII:  RU45X2JN0Z
UN numarası:  1486
KEGG:  D02051
CHEMBL:  1644029
RTECS numarası:  TT3700000
Moleküler formülü:  KNO3
Molar kütle:  101.1032 g / mol
Görünüm:  Beyaz katı
Koku:  kokusuz
Yoğunluk:  2.109 g/cm3 (16 ° C)
Erime noktası:  334 ° C
Kaynama noktası:  400 ° C Çürüme.

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM NİTRAT

Genel Bilgi:

 

Potasyum nitrat, KNO3 kimyasal formülüne sahip olan, beyaz katı renkli ve kokusuz  bir kimyasal  bileşiktir. Potasyum iyonları K+ ve nitrat iyonları NO3−'ün iyonik bir tuzudur . Bundan dolayıda alkali metal bir  nitrattır.

Doğada güherçile adıyla doğal bir mineral olarak bulunmaktadır.

Potasyum nitrat suda orta seviyede çözünür ve alkolde çözünmez , fakat sıcaklık arttırıldığında suda ki çözünürlüğü de artar. Çok fazla nem çekici özelliği yoktur.Toksik değildir; indirgeyici ajanlarla patlayıcı hale gelebilir, ama tek başına patlayıcı bir özelliği yoktur.

Potasyum nitratın en yaygın kullanım alanları: gübre, ağaç kütüğü çıkarma, roket itici gazlar ve havai fişeklerdir. Ayrıca siyah toz olarak bilinen barutun da temel bileşenidir. İşlenmiş etlerde potasyum nitrat, hemoglobin ile reaksiyona girer ve pembe bir renk oluşturur.

Gıda endüstrisinde ise işlenmiş etlere potasyum nitrat ilavesi yapılöaktadır. Bu sayede potasyum nitrat etteki hemoglobinle reaksiyona girerek etin daha kırmızı gözükmesini sağlamaktadır.

Sıcaklık 550-790 ° C arasında olduğu zaman potasyum nitrat, potasyum nitrit ile sıcaklığa bağlı bir dengeye ulaşır:

2 KNO3 2 KNO2 + O2

Potasyum nitrat, çok büyük miktarlarda bir nitrat kaynağı olarak çeşitli kullanım alanına sahiptir.

Hassas dişlerin tedavisinde ve hassas dişlere sahip olan kişiler için üretilmiş olan diş macunlarında kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beridir astım rahatsızlığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Tayland'da sistit, piyelit ve üretrit hastalık belirtilerini azaltmak için böbrek preparatlarında temel bileşen olarak kullanılır. Yüksek tansiyon hastalığında eskiden hipotansif olarak kullanılmaktaydı.

Ayrıca potasyum nitrat, tuz köprüsünde elektrolit olarak kullanılır. Aerosollü yangın söndürücülerde aktif bileşen olarak kullanılır. Alüminyum temizleyici olarak da görev alır.

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla