WhatsApp İletişim

SOD.HİPO SÜLFİT-TİYO SÜLFAT - YERLİ

  • 25 Kg Torba

Analiz Raporu

 
Açıklama

SODYUM HİPOSÜLFİT

CAS No

7772-98-7

Kimyasal Adı

Sodyum Tiyosülfat

Formül

Na2S2O3

Yoğunluk

 1.667 g/cm3

Kaynama Noktası

100 °C

Erime Noktası

48.3 °C

Molar Kütle

158.11 g/mol

Saflık

99.5 – 101.0 %

pH ( ’lik sulu çözelti )

6.5 - 9,5

Görünüm

Beyaz kristal

Suda Çözünürlük

A,2 , 20°C

.

 

 

SODYUM HİPO SÜLFİT TİYO SÜLFAT

Genel Bilgi:

 

Sodyum tiyosülfat,  2:1 oranında sodyum ve tiyosülfat iyonlarından oluşan inorganik bir sodyum tuzudur. Bir tiyosülfat (2-) değerliği içerir. Kimyasal formülü Na2O3S2   dir.

Siyanür zehirlenmesine, nefroprotektif bir ajana ve antifungal ilaca karşı bir panzehir rolü vardır. Başka  kullanımları arasında saçkıran tedavisinde,  hemodiyaliz ve kemoterapinin bazı yan etkilerinin tedavisinde de kullanılır.

Analitik kimyada, en çok kullanılan kimyasal maddelerden tiyosülfat öncülüğünde iyodometride titrant olarak elde edilir:

 

2S2O2−3 I2 → S4O2−6 2I

 

Bu reaksiyonun kantitatif olması ve Na2S2O3·5H2O'nun çok çok iyi bir raf ömrüne sahip olmasından sebep , iyodometride titrant olarak kullanılır. Ve ayrıca zamanda iyot saati deneylerinde de kullanılır.

Bu özel kullanım, çözünmüş oksijen için Winkler testinde uzun bir dizi reaksiyon yoluyla suyun oksijen içeriğini ölçmek için ayarlanabilir. Aynı zamanda, çözelti içindeki belirli bileşiklerin (örneğin hidrojen peroksit) konsantrasyonlarını hacimsel olarak tahmin etmede ve ticari ağartma tozu ve sudaki klor içeriğini tahmin etmede kullanılır.

 

 

Ara