WhatsApp İletişim

SODYUM KLORİT SIVI %31 - YERLİ

  • 250 Kg Fıçı

Analiz Raporu

CAS numarası:  7758-19-2, 49658-21-1 (trihidrat)
PubChem:  23668197
ChemSpider:  22860
UNII:  G538EBV4VF
UN numarası:  1496
KEGG:  C19523
RTECS numarası:  VZ4800000
ATC kodu:  D03AX11
Moleküler formülü:  NaClO2
Molar kütle:  90,442 g / mol (susuz) 144,487 g / mol (trihidrat)
Görünüm:  Beyaz katı
Yoğunluk:  2.5 g/cm3, katı
Erime noktası:  180-200 ° C (susuz, decomp) 38 ° C (trihidrat, decomp)
Suda çözünürlük:  39 g/100 ml (17 ° C)
Çözünürlük:  metanol içinde çok az çözünen

Özellikler

 
Açıklama

SODYUM KLORİT

Genel Bilgi:

 

Sodyum klorit beyaz renkli kristal yapıda, yüksek seviyede higroskopik olan, suda çözünen fakat metanolde çözünmeyen, yanıcı olmayan kimyasal bir bileşiktir.

Sodyum klorit, inorganik bir sodyum tuzudur. Yükseltgeyici bir ajan olarak kullanılır. İnorganik bir sodyum tuzu ve bir klorit tuzudur.

Yanıcılığı olamamasına rağmen, organik maddelerin yanmasını hızlandırır. Bazı yanıcı maddelerle patlayıcı karışımları meydana getirir. Uzun süre ısıya veya ateşe maruz kaldığında patlayabilir. Su arıtımında, odun hamuru, tekstilde ve  yağları ağartmak için kullanılır.

Ayrıca içilebilir suyun tadını ve kokusunu iyileştirmek için yükseltgen bir ajan olarak ; tekstil, kağıt hamuru, yemeklik ve yenmeyen yağlar,vernikler, mumlar ve saman ürünleri için ağartma maddesi; oksitleyici ajan; reaktifi olarak bir çok alanda kullanımı mevcuttur.

Asitlenmiş sodyum klorit  çözeltisi antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve ilk olarak kümes hayvanları, etler, sebzeler, meyveler ve deniz ürünleri için bir sprey veya daldırma çözeltisi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kümes hayvanlarının  soğutma suyunda da kullanılır.

Acil durumlardaki kullanımı için sodyum klorit, klor dioksitin hazırlanmasında kullanılır. Ve bu klor dioksit  su arıtmasında; tekstiller için ağartma maddesi olarak; kağıt hamuru;  ve dezenfektan olarak kullanılır.

Amerika’da , filtrasyonu içermeyen iki ana içme suyu arıtma yöntemi vardır. İlk yöntem klor dioksit oluşturmaktır. Klor dioksit üretimi için, su dezenfeksiyon prosesinde temel malzemeler olarak hem sodyum klorat hem de sodyum klorit kullanılır. Sodyum klorit, sodyum klorattan daha sık olarak kullanılmaktadır.

Ev tipi  kullanımları ise  sert yüzeylerin dezenfeksiyonunda kullanılmasıdır. Örnek olarak  zeminler ve banyolar gibi. Isıtma, havalandırma, klima sistemleri ve havuz suları, ve spa suyu sirkülasyon sistemlerinde de kullanılmaktadır.

 

 

Ara