WhatsApp İletişim

FORMİK ASİT - AVRUPA

0.78 $

  • 70 Kg Bidon

- +


Analiz Raporu

 
Açıklama

FORMİK ASİT

Cas no:

64-18-6

EINECS No

200-579-1

Molekül Ağırlığı

46,0254 g/mol

Kimyasal Formülü

CH2O2

Yoğunluğu

1,22 g/ml (sıvı)

Asitlik (pKa)

3,75

Erime noktası

8,4 °C

Kaynama Noktası

249.2

Parlama Noktası

121.5

Görünüm

Renksiz

FORMİK ASİT

Genel Bilgi:

 

Sistemik olarak metanoik asit isimlendirilen formik asit, en temel karboksilik asittir ve HCOOH kimyasal formülüne sahiptir.

Kimyasal sentezlerde önemli bir ara maddedir ve doğal olarak, özellikle bazı karıncalarda  görülür. "Formik" kelimesi, karınca bedenlerinin destilasyonuyla ilk izole edilişine  atıfta bulunan Latince olarak karınca, formica kelimesinden gelir. Esterler, tuzlar ve formik asitten türetilen anyonlara formatlar denir. Endüstriyel olarak, formik asit metil alkolden sentezlenir.

Formik asit,  asetik asitten farklı olarak, oda sıcaklığında keskin, delici bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Su ve çoğu polar yapılı organik çözücü ile karışabilir ve hidrokarbonlarda az çözünür. Hidrokarbonlarda ve buhar fazında, tek tek moleküller yerine hidrojen bağlı dimerlerden meydana gelir. Hidrojen bağı eğilimi sebebiyle, formik asit ideal gaz kanununa uymaz.

Formik asidin önemli bir kullanım alanı, hayvan gıdalarında koruyucu ve antibakteriyel bir özellik göstermesidir.

Avrupa'da laktik asidin fermantasyonunu sağlamak ve bütirik asit oluşumunu engellemek  için taze saman da dahil olmak üzere hayvan yemi üzerine uygulanır; üstelik  fermantasyonun çabuk  bir şekilde ve daha düşük bir sıcaklıkta gerçekleşmesine sağlayarak besin değeri kaybını düşürür. Formik asit belirli denatürasyon aşamalarını engeller ve yemin besin değerini daha uzun süre korumasına sağlar   bu sebeple  sığırlar için kış yemini korumak adına çok sık kullanılmakatadır.

Kümes hayvanları endüstrisinde bazen Escherichia coli bakterilerini öldürmek için yeme ilave edilir.

Formik asit kireç çözücü ve klozet temizleyicisi gibi farklı hijyen ürünleri için mineral asitlerin yerine kullanılır. Bazı format esterler yapay tatlandırıcılar ve parfümlerdir.

Formik asit siğil tedavisi içinde etkili bir sonuç göstermektedir.

Formik asit ayrıca hidrojenli yakıtlar yerinede kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla