WhatsApp İletişim

GÜMÜŞ NİTRAT - YERLİ

FİYAT SORUNUZ ?

0.00 $

Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası:  7761-88-8
PubChem:  24470
ChemSpider:  22878
UNII:  95IT3W8JZE
Chebi:  32130 CHEMBL177367
ATC kodu:  D08AL01
Moleküler formülü:  AgNO3
Molar kütle:  169,87 g mol-1
Görünüm:  Beyaz katı
Koku:  kokusuz
Yoğunluk:  5.35 g/cm3
Erime noktası:  212 ° C, 485 K, 414 ° C
Kaynama noktası:  444 ° C, 717 K, 831 ° C

Özellikler

 
Açıklama

GÜMÜŞ NİTRAT

Genel Bilgi:

Gümüş nitrat, AgNO3 kimyasal formülüne sahip,kokusuz, beyaz renkli katı formda bulunan  inorganik bir gümüş tuzudur.

Ag + 2 HNO3 → AgNO3 + NO2 + H2O

13. yüzyılda Albertus Magnus, nitrik asidin gümüşü çözerek altın ve gümüşü ayırma özelliğini keşfetti. Magnus, elde edilen gümüş nitrat çözeltisinin cildi karartabileceğini de belirtti.

Gümüş nitrat, gümüşün en ucuz tuzudur; başka avantajlarıda vardır. Gümüş floroborat ve gümüş perkloratın tersine  nem çekici değildir. Işığa göre kararlıdır.

Ayrıca, su da dahil olmak üzere çok sayıda çözücü içinde çözünür. Nitrat, AgN03'ü çok yönlü hale getiren diğer ligandlarla kolayca yer değiştirilebilir. Halojen iyonlarının çözeltileri ile reaksiyona sokulduğunda  AgX çökeltisi verir  (X = Cl, Br, I).

Bu bileşik, fotoğrafçılıkta kullanılanlar gibi diğer birçok gümüş bileşiğinin çok yönlü bir öncüsü durumdadır. Işığa halojenürlerden çok daha az duyarlıdır. Bir zamanlar ay kostik olarak adlandırıldı çünkü gümüş, gümüşü ayla ilişkilendiren eski simyacılar tarafından luna olarak adlandırılırdı.

Tıp alanında antiseptik özelliğinden ötürü sigil tedavisinde kulllanılmaktadır.

Histoloji biliminde gümüş nitrat, retiküler lifleri, proteinleri ve nükleik asitleri göstermek için gümüş boyaması amacıyla kullanılır. Bundan  dolayı PAGE jellerindeki proteinleri göstermek için de kullanılır. Taramalı elektron mikroskobunda (SEM)  leke olarak gözükür.

Diş hekimleri bazen oral ülserleri iyileştirmek için gümüş nitrat içeren çubuklar kullanırlar. Gümüş nitrat, bazı podoloji (ayak hastalıkları) uzmanları tarafından tırnak yatağında bulunan hücreleri öldürmek için de kullanılır.

Kanadalı doktor C. A. Douglas Ringrose, sterilizasyon prosedürleri için gümüş nitratın kullanımını araştırdı ve gümüş nitratın fallop tüplerini engellemek  ve korozyona uğratmak için kullanılabileceğine inanıyordu.  Fakat bu tekniği etkisiz olarak sonuçlandı.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla