WhatsApp İletişim

HİDROKLORİK ASİT (TUZ RUHU) - YERLİ

0.25 $

  • 73 Kg Bidon

- +


Analiz Raporu

CAS numarasi:  7647-01-0
EINECS numarası :  MW4025000
Yoğunluk:  1.18g/cm ³
Ergime noktası:  -27,32 ° C (247 K)
Kaynama noktasI:  110 ° C (383 K)
Kimyasal formül:  HCl
Molekül ağırlığı:  36.46 g / mol
Görünüm:  renksiz likit
Diğer isimleri :  Klor hidrik asit,Tuz ruhu

Özellikler

 
Açıklama

HİDROKLORİK ASİT

Genel Bilgi:

 

Hidroklorik asit; diğer yaygın adıyla tuz ruhu keskin kokulu , tahriş edici özelliğe sahip, renksiz sulu inorganik bir sıvıdır. Suda çözünmüş bir gaz olan hidrojen klorürden oluşur.

Su ile karışır. Tahriş edici  bir buhar üretir. Oda sıcaklığında ve normal basınç altında gaz halde bulunur.

Hidroklorik asit, yüksek derecede korozif bir sıvı olduğu için uygun güvenlik önlemleri ile kullanılmalıdır. Hidroklorik asit yada tarihsel fakat hala nadiren kullanılan adıyla muriatik asit, tarih boyunca önemli ve sık kullanılan bir kimyasal olmuştur ve 800 yıl boyunca simyacı Cabir  İbni Hayyam tarafından keşfedilmiştir.

Demir çelik endüstrisinden , PVC kaplama alanında, organik madde sentezinden  gıda sektörüne kadar birçok alanda  kullanılır.

Birçok kullanım alanının dışında , hidroklorik asit esasen  toksik  bir kimyasaldır. İnsan vücuduna ve  yüzeylere  korozif etkisi vardır. Hem toksik etkisi, hem de tahriş edici etkisi vardır. Ciltte yanıklara, solunum sisteminde tahrişlere sebep  olur. Hidroklorik asit üretimi  için, önce hidrojen gazı elde edilmelidir.

Kimya endüstrisinde  çok önemli maddelerden biri olan HCI, sanayi alanlarının birçoğunda kullanılan bir malzemedir. Ev hijyeninde, dericilikte, inşaat sektöründe de kullanılmaktadır. Kayaların içine zerkedilen hidroklorik asitle, petrol araştırmaları yapılmaktadır. Gıda sektöründe de katkı maddesi hazırlanmasında kullanılır.

Ayrıca, hidroklorik asitten üretilen fosgen gazı 1. Dünya Savaşında kimyasal silah olarak kullanılmıştır.

 

Hidroklorik asit, organik ve inorganik birçok bileşiğin sentezinde, çeliğin dekapajında, pH kontrolü ve nötrleştirme reaksiyonlarında, yapay gıdalarda ve vitaminlerin üretim aşamalarında kullanılmaktadır.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla