WhatsApp İletişim

KREM TARTAR (POTASYUM Bİ TARTARAT) - ÇİN

4.20 $

  • 25 Kg Torba
Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası:  868-14-4
PubChem:  23666342
ATC kodu:  A12BA03
Moleküler formül:  KC4H5O6
Molar kütle:  188,177
Görünüş:  beyaz kristal toz
Yoğunluk:  1.05 g/cm3 (katı)
Çözünürlük:  alkali, asit içinde çözünür asetik asit, alkol içinde çözünmez
Kırılma indeksi (nD) :  1.511
Diğer isimleri :  Potasyum bitartarat,Potasyum tartar asidi

Özellikler

 
Açıklama

KREM TARTAR

Genel Bilgi:

 

Krem tartar; KC4H5O6 formülüne sahip diğer bilinen isimleriyle  potasyum hidrojen tartarat  veya potasyum bitartrat, şarap yapımda elde edilen  bir yan üründür.

Pişirme işleminde  tartar kremi olarak adlandırılır. Tartarik asidin potasyum asit tuzundan elde edilir. Elde edilen toz asit, bir temizleme çözeltisi olarak kullanılabilir . Özellikle limon suyu yada beyaz sirke gibi asidik bir çözelti ile karıştırıldığında temizleme çözeltisi olarak kullanılır.

Kına ile saç boyama işlemi için kullanılan krem tartar, kınayı aktive etmek için gereken hafif asit olarak kınaya eklenebilir.

Tıp alanında, tartar kremi dahil olarak bir müshil ilacı özelliğiyle kullanılmıştır, fakat bu tehlikelidir çünkü vücut için fazla potasyum oluşturabilir.

Krem tartar, National Institute of Standards and Technology’nin pH tamponu için birincil referans standardı olarak kabul edilir. Suda çok fazla  miktarda tuz kullanılarak, 25 ° C'de  3.557 pH ile doygun bir çözelti oluşturulur. Asitte çözünmesi gerçekleştikten  sonra potasyum bitartrat, asit tartarat, tartarat ve potasyum iyonlarına ayrışır.Bu sayede  doymuş bir çözelti, standart pH değeri olan  bir tampon oluşturur. Standart olarak kullanılmadan evvel , çözeltinin 22 ° C - 28 ° C  sıcaklıkları arasında filtre edilmesi veya boşaltılması gereklidir.

Potasyum karbonat, "inci külü" üreten tartar kremasının  yakılması ile elde edilir. Fakat bu proses artık kullanılmamaktadır, onun yerine odun yada  farklı bitki küllerinden sentezlenen "potas" a göre daha makul saflıkta üretilmiştir.

Gıda endüstrisinde kullanımı da bir hayli çeşitli ve yaygındır: Yumurta beyazlarının stabilizasyonunu sağlamak,  sıcaklık toleranslarını yükseltmek için kullanılır. Aynı şekilde  krem şanti stabilizasyonunu sağlamak ve topaklanmayı önleyiciolarak kullanılır .

Sükrozun bir kısmının glikoz ve fruktoza çevrilmesine sebep olan şeker şuruplarının kristalize olmasını engellemek için kullanılır.

Haşlanmış sebzelerin renk değişikliğini düşürmek için kullanılır.

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla