WhatsApp İletişim

POTASYUM KARBONAT - KORE

1.52 $

  • 25 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası:  584-08-7
PubChem:  11430
ChemSpider:  10949
UNII:  BQN1B9B9HA
RTECS numarası:  TS7750000
Moleküler formülü:  K2CO3
Molar kütle:  138,205 g / mol
Görünüm:  beyaz, higroskopik katı
Yoğunluk:  2.43 g/cm3
Erime noktası:  891 ° C'de 1164 K, 1636 ° F
Kaynama noktası:  ayrışır
Suda çözünürlük:  112 g/100 ml (20 ° C) 156 g/100 mL (100 ° C)
Çözünürlük:  alkol ve aseton içinde çözünmez
AB İçindekiler:  Listelenmemiştir
R-ibareleri:  R22 R36 R37 R38
Ana tehlikeleri:  Tahriş edici
Parlama noktası:  yanmaz
LD50:  1870 mg / kg

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM KARBONAT

Genel Bilgi:

 

İnci külü olarak da adlandırılan potasyum karbonat, karbonik asidin dipotasyum tuzu olan bir potasyum tuzudur. Bir karbonat tuzu ve bir potasyum tuzudur. Kimyasal reaksiyonlarda bir katalizör görevi vardır.

Potasyum karbonat (K2CO3), kuvvetli bir alkali çözelti oluşturan suda çözünebilen ama etil alkolde çözünemeyen beyaz renkli bir tuzdur.

Potasyum hidroksitin karbondioksit ile absorpsiyon  reaksiyonunun ürünü olarak elde edilebilir. Nemi absorbe etmek için büyük bir kapasiteye sahiptir.

Televizyon camı imalatı , potasyum karbonat tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturur; çünkü potasyum tuzu, bu camlarda bulunan kurşun, baryum ve stronsiyum oksitlerle sodyum karbonata göre daha uyumludur.

Potasyum karbonatın cam dışındaki kullanımları ise; seramik, gravür işlemleri, bitirme deri, kimyasal boyalar ve pigmentler, gıdalar, temizleyiciler ve gaz saflaştırma prosesleridir. (örnek olarak CO2 ve H2S.)

Potasyum karbonat çok çeşitli  organik sentezlerde için kullanılır. Potasyum karbonattan çok sayıda inorganik ve organik potasyum tuzu üretilmektedir.

Ayrıca  nötralizasyon ve yoğuşma ajanlarını kurutmak için bir başlatıcı ​​malzemedir. Asidik olan topraklarda gübre olarak kullanılır.

Başka kullanım alanları ise, baskı ticareti ve tekstil endüstrisidir. Çözeltiler yangın geciktirici ve soğutma suyu olarak kullanılır.  

Unlu mamullerde mayalama katkı maddesi, kakao çekirdekleri için toz alma maddesi ve kuru üzümlerde katkı maddesi olarak kullanılır.  

İlaç endüstrisinde hammadde ve yardımcı katkı maddesi olarak kullanılır.

Potasyum karbonat, insan tüketimi için üretilen  çikolata imalatında da kullanılır.

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla