WhatsApp İletişim

POTASYUM PERMANGANAT - ÇİN

0.00 $

  • 50 Kg Fıçı
Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası:  7722-64-7
PubChem:  516875
ChemSpider:  22810
EC numarası:  231-760-3
UN numarası:  1490
KEGG:  D02053
RTECS numarası:  SD6475000
ATC kodu:  D08AX06, V03AB18
Moleküler formülü:  KMnO4
Molar kütle:  158,034 g / mol
Görünüş:  morumsu-bronz-gri iğneler çözüm eflatun-gül
Koku:  kokusuz
Yoğunluk:  2.703 g/cm3
Erime noktası:  240 ° C ve 513 K, 464 ° F (ayrışma)
Suda çözünürlük:  6.38 g/100 ml (20 ° C) 25 g/100 ml (65 ° C)
Çözünürlük:  alkol ve organik çözücüler içinde parçalanır
Kırılma indeksi (nD):  Oca.59
Yapısı:  Kristal yapı
R-ibareleri:  R8, R22, R50/53
S-ibareleri:  (S2), S60, S61

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM PERMANGANAT

Genel bilgi:

 

Permanganik asitin  (HMnO4), potasyum tuzudur. Görünümü mor kristaller şeklindedir  ve tatlı bir tada sahip, çok fazla oksidatif, suda çözünebilen bir bileşiktir.

Kendiliğinden yanmaz  ama  yanıcı maddelerin yanmasını hızlandırır. Yanıcı malzeme iyice bölünmüşse, karışım patlayıcı da  olabilir. Sıvı yanıcı maddelerle temas, kendiliğinden tutuşmaya sebep olabilir. Sülfürik asit ile teması yangına yada patlamaya neden olabilir. Başka kimyasalların sentezinde de kullanılabilir.

Potasyum permanganat, manganez oksit cevherini potasyum hidroksit ile birleştiren sık kullanılan bir kimyasal bileşiktir.

İlk olarak 1857'de dezenfektan olarak geliştirilmiştir. O zamandan günümüze kadar, mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için sıklıkla olarak kullanılmaktadır.Cilde uygulandığında, potasyum permanganat cilt üzerindeki  bileşiklerle buluştuğunda oksijeni serbest bırakarak mikropları öldürür. Aynı zamanda bir kurutma maddesi olan büzücü olarak da işlev görür.

Potasyum permanganatın daha bir çok kullanım alanı vardır.

İçme suyu arıtımında (tatların, kokuların, demirin ve manganezin giderilmesi, trihalometanların kontrolü; çevre suyu arıtımında (hidrojen sülfürün ve fenoller ve kaplama atıkları dahil diğer toksik veya korozif bileşiklerin imha edilmesi) ve hava temizlemede ( endüstriyel atık gazlarda kötü kokulu yada zehirli bileşenlerin parçalanması); kimyasal proseslerde, sıklıkla kullanılan  sentetik organiklerin (örnek olarak;sakarin, kloroamfenikol, askorbik asit, izonikotinik asit, pirazinoik asit) eldesinde; metil alkol  gibi kimyasalların saflaştırılmasında kullanılır, etil alkol, asetik asit, kaprolaktam, adiponitril, plastikleştiriciler, kuru buz üretimi için karbon dioksit, çinko klorür ve hidroflorik asit; pamuklu giysiler ve diğer boyaların ağartılmasında; karbon çelikleri ve paslanmaz çeliklerin (kireç çözme ve desmutting, özellikle tel üretiminde), kauçuk ve plastiklerin aşınması ve nükleer reaktörlerin dekontaminasyonu; balıkların  oksijeninin  tükenmesini önlemek ve balık parazitlerini kontrol etmek için çiftçiler tarafındanda kullanılmaktadır.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla