WhatsApp İletişim

POTASYUM SORBAT - ÇİN

6.00 $

  • 25 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası:  24634-61-5
PubChem:  23676745
ChemSpider:  4445644
KEGG:  D02411
Moleküler formül:  C6H7KO2
Molar kütle:  150,22 g / mol
Görünüm:  beyaz kristaller
Koku:  evet
Yoğunluk:  1.363 g/cm3
Erime noktası:  270 ° C (ayrışma)
Suda çözünürlük:  58.5 g/100 mL (100 ° C)

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM SORBAT

Genel Bilgi:

 

Potasyum sorbat; C6H7KO2 kimyasal formülüne bir katkı maddesidir. Potasyum sorbat’ın kararlılığı çok fazladır . Bundan dolayıdır ki kuvvetli yükseltgen ajanlarla reaksiyona girmeyecek kadar güçlüdür. Parçalanana  kadar ısıtıldığında, K2O’dan gelen zehirli dumanı çevreye yaymaktadır.

Potasyum sorbat endüstriyel olarak sorbik asidin potasyum hidroksit ile nötralizasyonu ile  elde edilir. Prekürsör sorbik asit, krotonaldehit ve ketenin yoğunlaşması metoduyla iki basamaklı bir prosesle sentezlenir.

Gıdalardaki katkı maddesi E kodu ise E 202 dir.Gıdalarda, içeceklerde ve kişisel bakım ürünlerinde koruyucu olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Sorbik asit ve potasyum hidroksitten sentetik olarak elde edilen kokusuz ve tatsız bir tuzdur.

Potasyum sorbat, küf, maya ve mantarların büyümesini durdurarak gıdaların raf ömrünü uzatır.

1850'lerde Fransızlar tarafından dağ kül ağacının meyvelerinden türetildiği keşfedildi. Son elli yıldır güvenliği ve koruyucu olarak kullanımı araştırılmıştır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), uygun şekilde kullanıldığında genel olarak güvenli olduğunu onaylamıştır.

Birçok gıda da yaygın olarak kullanılmaktadır. En meşhur olan gıda koruyucu maddelerinden biridir, çünkü etkilidir ve bir ürünün tadını, kokusunu yada   görünümü gibi özelliklerini değiştirmez. Aynı zamanda suda çözünür ve oda sıcaklığında işlevini sürdürür.

Elma şarabı, pişmiş ürünler, konserve meyve ve sebzeler, peynirleri, kurutulmuş etler, kurutulmuş meyve, dondurma, salatalık turşusu, alkolsüz içecekler ve meyve suları, şarap ve yogurt gibi gıdaların içinde çok fazla kullanılmaktadır.

Potasyum sorbat, kişisel bakım ürünlerinde de de antimikrobiyal ve koruyucu olarak kullanılır. Bunlara örnek olarak: göz farı ve diğer kozmetik ürünler, şampuanlar,  nemlendiriciler ve kontakt lens solüsyonları  verilebilir. Potasyum sorbat ayrıca nemli kedi ve köpek mamalarında ve diğer hayvan yemlerinde koruyucu olarak güvenli bir şekilde kullanımı kabul edilmiştir.

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla