WhatsApp İletişim

ALÜMİNYUM SÜLFAT - YERLİ

0.30 $

  • 25 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası 

10043-01-3

Moleküler  formül 

Al2 (SO4) 3

Molar kütle

342,15 g / mol (susuz) 666,42 g / mol (okta,deka hidrat)

Görünüm

Beyaz kristalli katı, higroskopik

Yoğunluk

2.672 g/cm3 (susuz) 1.62 g/cm3 (okta,deka hidrat)

Erg ime noktası 

770 ° C (decomp, susuz) 86.5 ° C (okta,deka hidrat)

Suda çözünürlük 

31.2 g/100 mL (0 ° C) 36,4 g/100 ml (20 ° C) 89.0 g/100 mL (100 ° C)

Çözünürlük

Alkol içinde çok az çözünen, mineral asitleri seyreltik

Asitlik (pKa)

3.3-3.6

Kırılma indeksi (nD)

1.47

Yapı

Kristal yapı monoklinik (hidrat)

Diğer isimleri

Alüminyum Sülfat, Amonyum sülfat, Kek şap, şap


Standart Ürün Spesifikasyonu

Al?O?

%16 min

Fe?O?

:%0,03 max.

Tane Boyutu

3-10 mm

Suda çözünmeyen miktar

%0,3 max.

Özellikler

 
Açıklama

ALÜMİNYUM SÜLFAT

Genel Bilgi:

Alüminyum sülfat Al2(SO4)3 formülüne sahip olan bileşiktir. Yer altı kaynağı olan Alunitten elde edilmektedir. Alüminyum sülfat açısından alunitler {KAl3(SO4)2(OH)6} kaynayan ağırlıkça % 88 lik sülfirik asit kazanlarında   proses edilerek , aliminyum ve  potasyum sülfatat ayrımı yapılmaktadır. Suda iyi  çözünür fakat alkolde çözünmez. Çözelti halindeyken korozif (aşındırıcı) özelliktedir.En yaygın kullanım alanı içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin saflaştırılmasında koagülant (pıhtılaştırıcı) olarak kullanılmasıdır. Verimi yüksek bir arıtma kimyasalıdır.

Gıda sektöründe en çok da sıvı-katı yağ üretiminde  kozmetik, ilaç, tekstil ,kağıt, atık su, yangın söndürücü gibi endüstrilerde çeşitli sebeplerle (berraklaştırıcı ajan, kümeleştirici ajan, bronzlaştırıcı ajan, yapıştırıcı ajan, stabilizatör olarak) kullanılmaktadır.

Mordan olarak boyalarda , su  geçirmezlik ajanı olarak betonların içinde , berraklaştırma ajanı olarak katı - sıvı yağlarda , koku giderici olarak petrol rafinelerinde , lağım suyu proseslerinde ve çöktürme ajanı olarak su arıtma sistemlerinde ve katkı maddesi olarakta gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Endüstriyel atık sularda ve su arıtmada en çok alüminyum sülfat (şap) olarak görev almaktadır.Alüminyum sülfat (şap) kimya sanayisinde , altın ve değerli elementlerin  işlenmesinde  kuyumculukta , kaplama gibi çok çeşitli endüstride çöktürme amaçlı kullanılmaktadır.

Alüminyum sülfat bazen bahçe toprağının pH seviyesini azaltmak için , tıpkı hidrolize alüminyum hidroksit çözeltisi ve seyreltik sülfirik asit çözeltisinin muamelesinde olduğu gibi kullanılmaktadır.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla