WhatsApp İletişim

AMONYAK LİKİT - YERLİ

0.25 $

  • 57 Kg Bidon

- +


Analiz Raporu

CAS numarası :  7664-41-7
Kaynama noktası :  28 oC ( 0 NH4OH)
Donma noktası:  -72 oC ( 0 NH4OH)
Özgül ağırlığı :  0,906 gr/cm3 ( 20 oC de)
Sudaki çözünürlüğü :  Sonsuz.
Buhar basıncı:  73 kPa ( 0 NH4OH 20 oC de)
Görünüş ve Koku :  Berrak, renksiz, keskin ve boğucu kokulu
Moleküler ağırlık :  17,03 g/mol
Molekül şekli :  Piramidal
İsimlendirme :  Amonyum hidroksit,Amonyak

Özellikler

 
Açıklama

AMONYAK

Genel Bilgi:

 

Amonyak, formülü NH3 olan; hidrojen  atomu ve azot atomundan oluşan renksiz , keskin ve hoş kokuya sahip olmayan gaz yapıdaki bir bileşiktir.OH- iyonuna sahip değildir fakat sulu çözeltilerinde zayıf baz özelliği göstermektedir. Bir azot ve üç hidrojen atomundan meydana gelmiştir.

Amonyak (hidrojen nitrür), kovalent bağlı yani ametal-ametal yapısındadır. Polar kovalent bağlı olduğundan suda iyi çözünür.1300 litre, 20 derece ısıda ise 700 litre amonyak çözülmektedir. Oda koşulları altında doymuş amonyak çözeltisi %34’ lük olup, yoğunluğu 0,88 g/ml dir.Amonyak molekülleri hem kendi aralarında hemde su molekülleri ile zayıf hidrojen bağı oluşturmaktadır. Yaptığı bileşiklerde sp3 hibritleşmesi gösterir ve buna bağlı olarak bağ yapmamış bir çift elektrona sahiptir. Ve buda üçgen piramit molekül şekline sahip olmasını sağlar.Ayrıca polar yapıda bir molekül olmasını da sağlar.

Amonyak gazı normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır.Gazlaşma ısısı (buharlaşma ısısı) çok yüksek ( 327 kcal/g )olduğundan sanayi tesislerinde soğutucu madde olarak kullanılmaktadır.

Kimya sanayisinde ilk aşama olarak ilaç, gübre, parfüm ve boya sanayisinde kullanılmaktadır.

Zehirli bir madde olduğundan dolayı dikkatlikullanılması gerekmektedir. Bu yüzden de piyasada amonyak olarak değilde amonyum hidroksit şeklinde satılmaktadır.Amonyum hidroksit amonyağın sulu çözeltisidir.

Amonyak kimya sanayisinde çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları ; ilaç, boya,tekstil, gübre, plastiklerde, temizlik malzemelerinde, sodalarda, bakalitte , parfümlerde, patlayıcılarda, sentetik elyaflarda,klima gibi soğutucularda, ürede ve nitrik asit üretimi bunlardan başlıcalarıdır.

 

 

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla