WhatsApp İletişim

AMONYUM KLORÜR - ALMAN

1.70 $

  • 25 Kg Torba

- +


CAS numarası :  12125-02-9
EC numarası :  235-186-4
Moleküler formül :  NH4Cl
Molar kütle :  53.491 g / mol
Görünüm :  Beyaz katı higroskopik veya renksiz
Koku :  kokusuz
Yoğunluk :  1,5274 g/cm3
Ergime noktası :  338 ° C (ayrışır)
Kaynama noktası :  520 ° C
Alkol Çözünürlüğü:  6 g / l (19 ° C)
Asitlik (pKa) :  9.245
Kırılma indeksi (nD) :  1.642

Özellikler

 
Açıklama

AMONYUM KLORÜR

Genel Bilgi:

Amonyum klorür, NH4CI formülüne sahip bir inorganik bileşiktir. Suda oldukça kolay çözünür. Beyaz renkli kristal yapıda olan bir tuzdur. Amonyum klorür çözeltileri hafif asidik özelliktedir. Sal amonyak (salmiac) , amonyum klorürün doğal, mineralojik halinin bir ismidir. Mineral çoğunlukla  kömür kaynaklı gazların yoğunlaşmasından kaynaklanan kömür döküntüleri üzerinde oluşur. Ayrıca bazı volkanik bölgelerin çevresinde de bulunur. Temel olarak bazı meyankökü türlerinde gübre ve aroma maddesi olarak kullanılır. Hidroklorik asit ve amonyak reaksiyonundan elde edilen üründür.

Bu reaksiyon :

Amonyum klorür ticari olarak amonyak (NH3) ile hidrojen klorür  (gaz) ile hidroklorik asitin (su çözeltisi) reaksiyonundan meydana gelir.

 

NH3 HC1 → NH4Cl

Amonyum klorür, doğal olarak volkanik bölgelerde meydana gelir ve duman tahliye deliklerinin (fumaroller) yakınında bulunan volkanik kayalarda oluşur. Kristaller doğrudan gaz halinden birikir ve suda kolayca çözündüklerinden kısa ömürlü olma eğilimindedir.

Ayrıca sodyum karbonat üretmek için kullanılan Solvay işleminin de bir ürünüdür

 

CO2 2 NH3 2 NaCl H20 → 2 NH4Cl Na2CO3

Bu reaksiyon amonyum klorür üretimi için ana yöntem olmasının yanı sıra, bazı endüstriyel işlemlerde amonyak salınımını en aza indirmek için de kullanılır.

Amonyum klorür, öksürük şuruplarında  balgam söktürücü amacıyla da  kullanılır. Balgam söktürücü etkisine de, muhtemelen öksürülmesi daha kolay olan aşırı solunum yolu sıvısı üretimine neden olan bronşiyal mukoza üzerindeki tahriş edici etki neden olur. Amonyum tuzları mide mukozasını tahriş eder ve bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

 

Amonyum klorür, ciddi metabolik alkaloz tedavisinde, distal renal tübüler asidozu teşhis etmek için oral asit yükleme testinde, idrarın bazı idrar yolu bozukluklarının tedavisinde asit pH'ında tutulması için sistemik asitleştirici bir ajan olarak kullanılır.

Sal amonyak veya salmiak adı altında amonyum klorür, E sayısı E510 altında gıda katkı maddesi olarak, ekmek yapımında bir maya besin maddesi olarak ve bir asitleştirici olarak kullanılır. Sığırlar için bir besin takviyesidir .Mayalar ve birçok mikroorganizma için besleyici ortamdaki bir maddedir.

 

Amonyum klorür, salmiak (İskandinav ve diğer yakındaki ülkelerde popüler) denilen koyu tatlıları, kurabiyelere çok gevrek bir doku vermek için pişirmede ve lezzet için likör Salmiakki Koskenkorva'da baharat yapmak için kullanılır. İran, Tacikistan, Hindistan, Pakistan ve Arap ülkelerinde buna "Nişadır" denir ve samosa ve jalebi gibi atıştırmalıkların gevrekliğini arttırmak için kullanılır.

Amonyum klorür, tarihsel olarak soğutma banyolarında düşük sıcaklıklar üretmek için kullanılmıştır. Amonyaklı amonyum klorür çözeltileri, ACK (Amonyum-Klorür-Potasyum) liziz tamponunu içeren tampon çözeltiler olarak kullanılır.

 

Paleontolojide, amonyum klorür buharı, maddenin parlak bir beyaz oluşturduğu, kolayca çıkarılabildiği ve oldukça zararsız ve eylemsiz küçük kristal tabakası oluşturduğu fosiller üzerinde birikir. Bu, fosilin sahip olabileceği herhangi bir renklenmeyi kapsar ve bir açıyla aydınlatılmışsa, üç boyutlu örneklerin fotoğrafik dokümantasyonundaki kontrastı büyük ölçüde artırır. Organik sentezde doymuş NH4CI çözeltisi tipik olarak reaksiyon karışımlarını söndürmek için kullanılır.

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla