WhatsApp İletişim

POTASYUM FERRİSİYANÜR - ÇİN

10.90 $

  • 25 Kg Torba
Stok Durumu Sorunuz !

Analiz Raporu

CAS numarası:  13746-66-2
PubChem:  26250
RTECS numarası:  LJ8225000
AB İçindekiler:  Listelenmemiştir
R-ibareleri:  R20, R21, R22, R32
S-ibareleri:  S26, S36
Parlama noktası:  Yanıcı
Moleküler formül:  C6N6FeK3
Molar kütle:  329,24 g / mol
Görünüm:  koyu kırmızı kristaller
Yoğunluk:  1.89 g/cm3, katı
Erime noktası:  300 ° C, 573 K, 572 ° F
Suda çözünürlük:  330 g / L ("soğuk su"), 464 g / L'lik (20 ° C), 775 g / L ("sıcak su")
Yapısı:  Kristal yapı
Diğer isimleri :  Potasyum (III) hekzasiyanüferrit, Potassium ferricyanide

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM FERRİSİYANÜR

Genel Bilgi:

 

Potasyum ferrisiyanür,  K3[Fe(CN)6] kimyasal formülüne sahip, parlak kırmızı tuzdur. Oktahedraldir ve [Fe(CN)6] 3− iyonu içerir. Suda iyi çözünür ve çözeltisi bir miktar yeşil-sarı floresans verir.

Potasyum ferrisiyanür, klorun bir potasyum ferrosiyanür çözeltisinden geçirilmesiyleelde edilir. Potasyum ferrisiyanür çözeltiden ayrılır:

 

2 K4[Fe(CN)6] + CI2 → 2 K3[Fe(CN)6] + 2KCI

Potasyum ferrisyanür, çizim alanında  ve fotoğrafçılık alanında sıkça yaygın kullanılmaktadır. Çeşitli fotoğrafik baskı tonlama prosesleri, potasyum ferrisiyanürün kullanımını sayesindedir.

Potasyum ferrisiyanür, ağartma işlemlerinde işlem sırasında gümüşü renk negatiflerinden ve pozitiflerden ayırmak için bir yükseltgeyici ajan olarak kullanılır.

Potasyum ferrisiyanit ağartıcılar çevreye zararlı değildir, kısa sürelidirler ve asitle karıştırıldıklarında hidrojen siyanür gazını açığa çıkarırlar, 1972 yılında Kodak C-41 işleminin başlamasından itibaren renk işlemede ferrik EDTA kullanan ağartıcılar kullanılmıştır.

Ayrıca potasyum ferrisiyanür demir ve çeliği: elektrokaplama, yün boyamada, laboratuvar reaktifi olarak ve organik kimyada hafif bir yükseltgeyici ajan olarak sertleştirilir.

Potasyum ferrisiyanür  ortamdaki  Fe2 + iyonlarının varlığında maviye (Prusya mavisi) dönüşür ve bu sayede paslanmaya sebep veren metal yükseltgenmesini tespit etmek için kullanılan  ferroksil indikatör çözeltisinde  bulunan iki bileşikten biridir. Diğer bileşikte fenolftaleyndir.

Potasyum ferrisiyanid, bir ekstrakt, kimyasal bileşik yada numunenin  Ferrik indirgeme gücü potansiyelini belirlemek için kullanılır. Bu ölçüm, bir numunenin antioksidan özelliğini tespit etmek için kullanılmaktadır.

 

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla