WhatsApp İletişim

POTASYUM SÜLFAT - BELÇİKA TESSENDERLO

1.00 $

  • 25 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası :  7778-80-5
RTECS :  TT5900000
Kimyasal Formülü :  K2SO4
Erime Noktası :  1069 °C
Kaynama Noktası :  1689 °C
Görünüm :  Kristal yapı ( Ortorombik )
Çözünürlük :  111 gr/L (20 °C)-120 gr/L (25 °C)-240 gr/L (100 °C)
Yoğunluk :  2.66 g/cm3

Özellikler

 
Açıklama

POTASYUM SÜLFAT

Genel Bilgi:

 

Potasyum sülfat, diğer yaygın adıyla potas arkanit sülfat olarak da bilinen, K2SO4 kimyasal formülüne sahip inorganik bir potasyum tuzudur.

Potasyum sülfatın mineral formu olan arkanit çok daha nadir bulunmaktadır. Potasyum sülfatın doğal kaynakları Stassfurt tuzunda çok fazla miktarda bulunan minerallerdir. Bu mineraller , potasyum sülfat  ve  magnezyum kalsiyum ve sodyum sülfatlarının beraber kristalize olmasıdır.

1985 senesinde , spesifik potasyum klorürden  sodyum sülfat sentezlemek için Mannheim prosesine benzer şekilde sülfürik asit ile muamelesiyle yaklaşık 1.5 milyon ton imal edilmiştir .Bu proses, oda koşullarında ortaya çıkan ısı veren bir tepkime olan potasyum bisülfatın ara madde oluşumunu meyda getirir:

KCI H2SO4 → HCI KHSO4

Prosesin ikinci basamağı, enerji girişi gerektiren ısı alan bir tepkimedir.

KCI KHSO4 → HCI K2SO4

Potasyum sülfatın en yaygın kullanım alnı  gübre olarak kullanılmasıdır. K2SO4, bazı ürünlere toksik olabilecek klorür bileşiğini içermez.

Potasyum sülfat , bazen cam yapımında da kullanılır.

Başka diğer kullanımlarının haricinde potasyum sülfat; ateşli silahlardan, özellikle topçu silahlarından namlu parlamasını azaltmak için kullanılan bir dizi potasyum tuzlarından biridir.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla