WhatsApp İletişim

PVA 17 88 - ÇİN

4.00 $

  • 20 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası:  9002-89-5
KEGG:  C00980
CHEMBL:  76101
RTECS numarası:  TR8100000
Moleküler formül :  [CH2CH(OH)]n
Yoğunluk:  1,19-1,31 g / cm ³
Erime noktası:  200 ° C
Kaynama noktası:  228 ° C
Suda çözünürlük:  58.5 g/100 mL (100 ° C)

Özellikler

 
Açıklama

PVA (POLİVİNİL ALKOL)

Genel Bilgi:

 

Poli (vinil alkol) suda çözünebilen, renksiz ve kokusuz  sentetik bir polimerdir. Kimyasal formülü [CH2CH(OH)]n dir. Bazen boncuk formunda bazende su içinde çözelti halindedir.

Saf sulu çözeltilerde nötr yada hafif asidiktir ve küf oluşumu gösterebilir. pH  derecesi 5-8. Güçlü bir hidrofiliktir.

PVA, polivinil asetatın hidroliz edilmesiyle elde edilir. Poliesterlerin çevrilmesi sıklıkla etil alkol ile bir baz katalizörlüğünde transesterifikasyon ile meydan gelir:

[CH2CH (OAc)]n C2H5OH → [CH2CH(OH)]n C2H5OAc

Polimerin özellikleri transesterifikasyon derecesine göre değişiklik gösterir.

Polivinil asetatlardan elde edilen bir polimer, asetat gruplarının hidroksil gruplarıyla yer değiştirilmesi sonucunda elde edilir. Farmasötik süngerler ve oftalmik yağlayıcı gibi suni süngerler, kozmetikler ve diğer ürünlerin yüzey kaplamalarının imalatında kullanılır.Kağıt yapımında, tekstilde ve çeşitli kaplamalarda kullanılır.

Plastik endüstrisinde kalıplama bileşikleri, yüzey kaplamaları, benzine dirençli filmler, tekstil ebatları ve terbiye bileşimleri; suni süngerlerin, yakıt hortumlarının. imalatında, ayrıca plastik ve cam baskı mürekkeplerinde, kozmetikte, suda çözünür film ve kaplamada kullanılacak elastomerler verecek şekilde PVA ile birleştirilebilir. Farmasötik endüstride viskozite arttırıcı ajan olarak kullanılmaktadır.

Tıp alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Katyonik polivinil alkol  hidrojel, kıkırdak protezlerini yağlamak için hazırlanır. PVA ayrıca, elektron ışını altında sulu çözücü içerisinde tamamen hidrolize edilmiş kaliteyi çapraz bağlayarak sentetik kıkırdak olarak kullanımı için araştırmaları yapılmıştır. Pva sünger protez meme implantı olarakta kullanılmıştır.

PVA'nın kimyasal ve fiziksel özellikleri geniş bir kullanım alanına sahiptir: tekstil alanında , yapıştırıcılarda ve  polimerizasyon stabilizatörlerinde de uygulama alanı vardır.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla