WhatsApp İletişim

SODYUM BİKROMAT KAZAKİSTAN

  • 25 Kg Torba

Analiz Raporu

CAS numarası:  10588-01-9, 7789-12-0 (dihidrat)
PubChem:  25408
ChemSpider:  23723
EC Numarası:  234-190-3
UN numarası:  3288
Chebi:  39483
RTECS numarası:  HX7750000 HX7750000 (dihidrat)
Moleküler formül:  Na2Cr2O7
Molar kütle:  261,97 g / mol (susuz) 298,00 g / mol (dihidrat)
Görünüm:  Parlak kırmızı
Koku:  kokusuz
Yoğunluk:  2.52 g/cm3
Erime noktası:  356.7 ° C 100 ° C de dehidre
Kaynama noktası:  400 ° C ayrışır
Suda çözünürlük:  25 ° C'de 73 g/100 mL

Özellikler

 
Açıklama

SODYUM BİKROMAT

Genel Bilgi:

 

Sodyum bikromat, ısıtma üzerine toksik krom dumanları yayan turuncu ve kırmızı renkli, kristalli, inorganik bir bileşiktir. Sodyum dikromat oldukça korozif özellikte ve kuvvetli bir oksitleyici maddedir.

Sodyum bikromat kırmızı veya kırmızı-turuncu kristalimsi bir katı olarak görünür. Cildi, gözleri ve mukoza zarlarını tahriş edebilir. Korozyon önleyici olarak ve diğer kimyasalların imalatında kullanılır.

Bu madde temel olarak diğer krom bileşiklerini elde etmek  için kullanılır, ama aynı zamanda sondaj çamurlarında, metal işlemlerinde, ahşap koruyucularda, boya ve organik kimyasalların üretiminde ve bir korozyon önleyici olarak kullanılır.

Sodyum bikromat ilk olarak ülserasyonlara, nefes darlığına, bronşite, pnömoniye ve astıma sebebiyet veren solunum sistemini etkiler, aynı zamanda gastrointestinal sistemi, karaciğeri, böbrekleri ve bağışıklık sistemini de etkileyebilir. Bu madde bir kanserojendir ve akciğer kanseri ve sinonazal boşluk kanseri geliştirme riskine sebebiyet vermektedir.

Sodyum dikromat, krom (III) oksit içeren cevherlerden büyük ölçekte üretilir. Cevher, hava varlığında (oksijen kaynağı) yaklaşık 1000 ° C'de bir baz, tipik olarak sodyum karbonat ile birleştirilir.

Bu basamakta kromu çözündürür ve sıcak suya ekstrakte edilmesini sağlar. Bu aşamada, cevherin alüminyum ve demir bileşikleri gibi diğer bileşenleri az miktarda çözünür. Elde edilen sulu ekstraktın sülfürik asit yada karbon dioksit ile asitleştirilmesi bikromatı verir.

Bikromat, kristalizasyon yoluyla dihidrat olarak izole edilir. Bu şekilde, yılda milyonlarca kilogram sodyum dikromat üretilmektedir.

Orman ürünlerinde, basınçla koruma tedavisinde;  ahşaplar  için mantar ilacı, böcek ilacı ve mitisit olarak kullanılır; kahverengi çürüğü, beyaz çürüğü, ahşap çürümesi - çürüme mantarlarını ve kuru çürük mantarları önlemek için kullanılır; ve termitleri kontrol etmek için de kullanılır.

Ara