WhatsApp İletişim

BARYUM KLORÜR / ÇİN

1.20 $

  • 25 Kg Torba

- +


Analiz Raporu

CAS numarası 10361-37-2
ChemSpider 23540
EC numarası 233-788-1
Moleküler formülü BaCl2
Molar ağırlığı 208.23 g/mol
Görünüm Beyaz katı
Erime noktası 962 °C
Kaynama noktası 1560 °C
Çözünürlük 31.2 g/100 mL (0 °C) - 35.8 g/100 mL (20 °C) - 59.4 g/100 mL (100 °C)
Diğer isimler Barium chloride

Özellikler

 
Açıklama

BARYUM KLORÜR

Genel Bilgi:

Baryum klorür, BaCl2 kimyasal formülüne  sahip inorganik yapıdaki bir bileşiktir. Baryum elementinin  en yaygın suda çözünen tuzudur. Öteki baryum tuzlarında olduğu gibi  beyaz renkli ve toksik özelliktedir. Ayrıca alevde sarı-yeşil renk verir. Metalik halde muhafaza edilmesi zordur.Aktif yapısından dolayı su, hava ve çeşitli asitlerle reaksiyon verme eğilimindedir.Higroskopik yani nem çekicidir. Sanayide ve laboratuvar çalışmalarında kullanımı oldukça sınırlıdır.

Barit, baryum elementinin kaynağını oluşturur. Ve doğada sedimanter olarak adlandırılan tortul tabakası şeklinde bulunur.Yaygın olarak sıcak su kaynaklarının çevresinde görülmektedir.

Sanayide ki uygulamalarında, baritten (baryum sülfat) çift  aşamalı bir prosesle hazırlanır:

BaSO4 + 4 C → BaS + 4 CO

Bu ilk aşama yüksek sıcaklıkta gerçekleşir.

BaS + 2 HC1 → BaCl2 + H2S

İkinci basamak reaksiyonunda HCI yerine klor da kullanılabilir.

Baryum klorür teknik olarak  baryum karbonat veya baryum hidroksitten de hazırlanabilir. Bazik yapıdaki bu tuzlar hidratlanmış baryum klorür açığa çıkarmak  üzere hidroklorik asit ile tepkimeye  girer.

Baryum klorür ucuz olmasına rağmen, laboratuvar deneylerinde ve sanayide  sınırlı  alanlarda uygulanabilir. Kimya sanayisinde , baryum klorür en çok kostik klor tesislerinde tuzlu su çözeltilerinin saflaştırılma proseslerinde ve ısıl işlem tuzlarının imalatında, çeliğin sertleşmesinde kullanılır . Zehirli özellikte olması uygulanabilirlik alanını sınırlandırmaktadır.

Sanayide en çok ; kumaş, deri, kauçuk, kurşun, gümüş ve çinko üretiminde kullanılır. Labaratuvar çalışmalarında sülfat iyonunun test edilmesinde, pigment boya üretimi için boya sanayisnde, baryum  tuzlarının üretim proseslerinde,ısıl proses banyolarında, kostik ve klor fabrikalrında kullanılmaktadır.

 

Ara

Ürün bulunmamaktadır

Belirlenecek Kargo
0.00 $ Toplam

Alışverişi Tamamla